Α ΕΠΣΕ: ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 1-0: Κράτησαν οι Λαμψακιώτες

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε σήμερα, Σάββατο 9/12 η ομάδα του Ελλησπόντου Ν. Λαμψάκου, απέναντι στον Ηρακλή Ψαχνών. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο παιχνίδι από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και κράτησαν το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος, κατακτώντας το πολυπόθητο τρίποντο.
Αυτοί που μπήκαν στο παιχνίδι με πάθος και έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, ήταν οι φιλοξενούμενοι, αφού στο 17′ ο Τόλης με πλασέ, έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ από την εστία του Ελλησπόντου.
Στο 32′, σε μια μπαλιά που έγινε στην περιοχή του Ηρακλή Ψ., η μπάλα αποκρούστηκε από το χέρι του Δούλου, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να καταλογίσει αμέσως πέναλτι υπέρ του Ελλησπόντου. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Ι. Λάμπρου και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0
Μετά το γκολ, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, χάνοντας ακόμη 2-3 καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, η ομάδα του Ηρακλή Ψ. πάλεψε για την ισοφάριση, χωρίς όμως να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία στα αντίπαλα καρέ.
Αντίθετα, ο Ελλήσποντος παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 60′ όταν η κεφαλιά του Νικολάου αποκρούστηκε με μεγάλη δυσκολία από τον Ανδρούτσο.
Το 1-0 παρέμεινε ως τελικό σκορ, δίνοντας τη δυνατότητα στον Ελλήσποντο να  εδραιωθεί στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, με 18 βαθμούς, και αφήνοντας τον Ηρακλή Ψαχνών στους 17 βαθμούς.